Az új német kormány ipari áramár-csökkentési terve könnyen összeütközésbe kerülhet az uniós szabályokkal, mivel Brüsszel szerint a támogatás sértheti az állami támogatásokra vonatkozó jogot. A kezdeményezés célja az energiaigényes iparágak versenyképességének helyreállítása, ám az uniós jóváhagyás nélkül könnyen elbukhat. Eközben az új gazdasági- és energiaügyi miniszter megreformálná a zöldülési terveket: a megújulók rohamtempójú telepítése helyett a gázerőművekre helyezné a hangsúlyt a rendszerstabilitás érdekében.
Idén május 20-ig, kedd éjfélig kell benyújtani a személyi jövedelemadó-bevallásokat, ugyanez a határidő érvényes az öngondoskodási szerződésekre járó állami támogatás igénylésére is. Legfeljebb 280 ezer forint adójóváírás kapható, a maximális összeg eléréséhez legalább két öngondoskodási szerződéssel kell rendelkezni. Évente mintegy egymillió ember igényelhetné az összesen akár 90 milliárd forintra tehető állami támogatást, mégis sok megtakarító veszni hagyja az ingyenpénzt.
A kínai BYD 100 milliárd forintos beruházással új fejlesztési és szolgáltatóközpontot hoz létre Budapesten, amely várhatóan kétezer, többségében mérnöki munkahelyet teremt. A Portfolio pedig azt is kiszúrta, hol lehet az új BYD-létesítmény. A központ feladatai közé értékesítés-támogatás, járműtesztelés és a modellek európai piacra szabott fejlesztése tartozik. A projekt részleteiről a cég és a magyar kormány egyelőre szűkszavúan nyilatkozott. A beruházás adókedvezményekre is jogosíthatja a BYD-t, de egy uniós versenyjogi vizsgálat árnyékot vethet még rá. Megnéztük, mit tudunk a fejlesztésről, milyen kockázatok fenyegetik azt, és mit hozhat Magyarországnak a beruházás!
Az új, helyi önaznosságról szóló törvénytervezet alapján az állami támogatással – például CSOK Plusszal vagy falusi CSOK-kal – ingatlant vásárlók korlátozás és feltétel nélkül költözhetnek be az adott településre – hívta fel a figyelmet az ingatlan.com. A frissen megjelent tervezet részleteiről itt írtunk.
Érdemben módosít az állami beruházási törvényen a kormány új rendelete, amely a költségellenőrzés részletszabályait fekteti le, és részben orvosolja azokat az aggályokat, amelyeket korábban az Európai Bizottság fogalmazott meg a közbeszerzési eljárások átláthatóságával, az összeférhetetlenségi szabályok hiányosságaival és az uniós források felhasználásának kockázataival kapcsolatban. Retorzióként újabb forrásfelfüggesztést is belengetett Brüsszel. A most kihirdetett szabályozás minden, az értékhatárt elérő állami vagy uniós támogatású építési beruházásra egységes költségellenőrzési mechanizmust ír elő, szigorú monitoring és dokumentációs kötelezettségek mellett.
Furcsa események sorozata zajlik az utóbbi napokban Csehországban, amelyek legfrissebb fejleménye az, hogy hétfőn kiderült: az Európai Bizottság arra kérte a cseh hatóságokat, hogy egyelőre ne írják alá a 18 milliárd dolláros cseh atomerőmű építés szerződését a nyertes dél-koreai vállalattal, így legyen idő megvizsgálni a projektben lévő állami, pontosabban külföldi harmadik országba irányuló támogatás kérdését. Ez a fejlemény kapóra jöhet a francia EDF-nek is, amely a vesztes fél az atomerőmű tenderen, és elkeseredett jogi lépéseket tesz az eredmény megfordítására, az utóbbi napokban egyelőre részben sikeresen.
Az AIB bank csütörtökön bejelentette, hogy folytatja a korábban tervezett 1,2 milliárd eurós közvetlen részvény-visszavásárlást az ír államtól, aminek eredményeként a kormány részesedése 12%-ról 3,3%-ra csökken – írja a Reuters.
Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter a Telex kérdéseire válaszolt egy lakossági fórumon.
Bár a nagy érdeklődésnek köszönhetően kimerült a 30 milliárd forintos keret a vállalati e-autó pályázaton, de a támogatási program még nem zárult le. Az Energiaügyi Minisztérium közlése alapján továbbra is van esély forráshoz jutni a visszautasított vagy visszavont kérelmek miatt.
Az Európai Bizottság legfrissebb összesítése szerint 2023-ban Magyarország nyújtotta a legnagyobb arányú állami támogatást az Európai Unióban, a GDP közel 3 százalékát fordítva erre a célra. Az EU egészét nézve az ilyen ösztönző kiadások csökkentek, a tagállamok egyre nagyobb hányadát irányították át olyan stratégiai célokra, mint az energiahatékonyság vagy a regionális fejlesztés. Magyarországon a kis- és középvállalkozások támogatása marginális maradt, miközben az állami források zöme ágazati és ipari fejlesztésekre ment. A magyar támogatási arány történelmi távlatban is kiemelkedő, de a recessziós gazdasági környezetben nem tudta megfordítani a beruházások zuhanását. A számok egy átrendeződő támogatási politikára utalnak, amelyben néhány kiemelt szektor dominanciája mellett a vállalkozások széles köre háttérbe szorul.
Az állami garanciák fokozott használata és a tömeges deregulációs program nem teszi majd lehetővé, hogy az Európai Unió a 21. században globálisan versenyképessé váljon. Ez csak akkor történhet meg, ha az unió létrehoz egy közös adósságkibocsátásból finanszírozott alapot, amely közvetlenül támogatja az európai feldolgozóipart.
Facebookon tett közzé bejegyzést Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium (EM) miniszterhelyettese, amelyben a vállalati e-autó program részleteiről tájékoztatott.
Állami hitelek és áramárgaranciák formájában nyújtana támogatást vállalatoknak négy új atomerőmű építéséhez a svéd kormány azon új stratégia mentén, amely a villámosáram-termelés növelését, illetve a károsanyag-kibocsátás csökkentését egyszerre célozza. Energiatermelési, beszerzési kérdésekről részletesen szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, további részletek és jelentkezés itt.
Az autóipar jövője egyre bizonytalanabb: a globális szereplők óvatosabbak, az európai elektromos járműpiac stagnál, és az automatizáció gyors fejlődése hatalmas kockázatokat hordoz magában. A KPMG legfrissebb tanulmánya szerint a nyereséges növekedés kilátásai világszerte romlanak, miközben az állami támogatások és a technológiai innováció szerepe felértékelődik. A konferencián a szakértők egyetértettek abban, hogy a magyar beszállítóknak alkalmazkodniuk kell a folyamatosan változó követelményekhez és az ázsiai versenytársak nyomásához. Vajon milyen stratégiák segíthetik a magyar vállalatokat a túlélésben és a versenyelőny megszerzésében az elektromobilitás új korszakában? A Portfolio - MAGE Járműipar 2025 konferencián ezekre keresték a résztvevők a válaszokat.
Március 26-ával, vagyis a mai nappal léptek hatályba az 5000 fő alatti kistelepüléseken elérhető vidéki otthonfelújítási program módosításai. Sok változás történt, ezek egyike az, hogy mostantól nem kell megfelelni a 25 év alatti gyermekre és az 1 éves tb-jogviszonyra vonatkozó elvárásnak, ha az igénylő nyugdíjas. Cikkünkben összefoglaljuk a változatlanul hagyott, illetve a megváltozott szabályokat.
Mintegy 2 milliárd 241 millió forint állami támogatást írt jóvá a 2024. évi befizetések után a Start-értékpapírszámlákra a Magyar Államkincstár. A jóváírásokat március 21-én, pénteki napon indította a kincstár a több mint 220 ezer számlára - közölte a Magyar Államkincstár.
Nagy mennyiségű fegyver indult volna útnak Szíriából.
Sokkal többen halnak meg, mint kellene.
Kritikus a helyzet Székelyföld egyik legnépszerűbb turistalátványosságánál.
A fix kamatra vagy a változóra esküsznek a befektetők?
Fellélegezhetnek az állattenyésztők?